Zajedničkim aktivnostima sa Ministarstvom unutrašnje I spoljne trgovine Republike Srbije

Osiguranje cena proizvoda dok je često proizvod na njivi u proizvodnji može se sprovesti korišćenjem tvz. standardizovanih terminskih fjučers tržišta.

S obzirom da je za uspostavljanje i razvoj fjulers tržišta neophodan veliki obim trgovanja, svi pojedinačni pokušaji u regionu da se uspostave navedena tržišta, kao Budimpeštanske berze su ostali bez uspeha Iako postojeća količina proizvoda na srpskom tržištu nije odgovarajuća za uspostavljanje fjučers tržišta, poljoprivrednicima su na raspolafanju postojeća svetska tržišta gde mogu sprovesti efikasna osiguranja cena poljoprivrednih proizvoda pod istim uslovima i na isti način kao i drugi EU poljoprivrednici.

Visoke oscilacije cena žitarica i uljarica na svetskom tržištu koja se prelivaju u Srbiju bila su povod za sastanak i analizu Ministarstva unutrašnje i spoljnje trgovibe R. Srbije i produktne berze Novi Sad. Prodkuktna berza je iznela podatke koji govore o malom broju poljoprivrednika koji koriste postojeće fjučers ugovore, kao i činjenicu da su nakon završenih edukacija koje Produktna berza Novi Sad sprovodi sa Privrednom komorom Vojvodine i Poljoprivrednim fakultetom Novi Sad na temu praktične primene fjučersa u osiguranju buduće cene, veliki broj polaznika kursa i počeo sa uspešnim trgovanjem fjučersima.

Ministarstvo unutrašnje i spoljnje trgovine R. Srbije i Produktna berza dogovorile su dve grupe aktivnosti koje za cilj imaju umanjenje neizvesnosti od cenovnih promena korišćenjem standardizovanih terminskih tržišta.

Prva grupa predviđenih aktivnosti podrazumeva zajednički sistemski rad Ministarstva unutrašnje i spoljnje trgovine R. Srbije i Produktne berze na kontinuiranoj edukaciji poljoprivrednika vezanim za prektičnu upotrebu fjučers ugovora u cilju upravljanja cenovnim rizikom.

Druga važna aktivnost je u pružanju podrške od strane Ministarstva unutrašnje i spoljnje trgovine R. Srbije Produktnoj berzi u cilju kontinuiranog izračunavanja parametara vezanih za stepene koorelacije cena ostvarenih na Produltnoj berzi sa relevantnim fjučers cenama. Navedena izračunavanja su od značaja za utvrđivanje osigurane cene, kao i mogućnosti odstupanja osigurane cene od predviđene.

Zaključeno je da će potpunom edukacijom poljoprivrednika o praktičnim načinima vezanim za korišćenje fjučers ugovora i uspostavljanje sistemske podrške u smislu izračunavanja i javnog objavljivanja parametara od strane Produktne berze a koji su od značaja za korišćenje fjučers ugovora srpskih poljoprivrednika doprineti sigurnosti poslovanaj u sektoru žitarica i uljarica.

Obe gore navedene aktivnosti će biti pokrenute bez odlaganaja, dok su edukacione kampanje predviđene lokalno u saradnji sa regionalnim ispostavama Privredne komore Srbije, radi olakšanog uključivanja svih zainteresovanih poljoprivrednika.

Scroll to top